Nedostatok červeného svetla (RED)  a blízkeho infračerveného svetla (NIR).

Pre ľudské zdravie sú najzaujímavejšie a najvýkonnejšie zo všetkých rôznych vlnových dĺžok svetla práve červené a blízke infračervené časti spektra.

Keď sa dozviete, čo tieto formy svetla dokážu vo vašom tele  a konkrétne, ako ich vaše bunky využívajú na produkciu väčšieho množstva energie , sami budete ohromení,  akým spôsobom naše bunky produkujú energiu, a má potenciál k výraznému zlepšeniu nášho zdravia.

Aby sme boli zdraví, musíme v dostatočnej miere prijímať slnečné žiarenie.
Červené /RED/ a blízke infračervené svetlo /NIR/sú veľkou časťou tohto dôvodu.
Tak ako vaše telo vyžaduje príjem určitých vitamínov a minerálov (napr. vitamín C, horčík, zinok atď.) zo stravy, aby bezchybne pracovalo, aj naše bunky vyžadujú určité „ľahké živiny“ vo forme primeraného  množstva svetla určitých vlnových dĺžok.  Ľudské telo preto potrebuje aj červené a blízke infračervené svetlo, aby fungovalo optimálne.

Tak ako ako môžeme získať podvýživu zo zlej stravy, môžeme trpieť aj  podosvetlenie  z nedostatočného vystavenia slnečnému svetlu.

Kedysi  boli ľudia vystavení oveľa väčšiemu množstvu svetla a správnych vlnových dĺžok, pretože trávili hodiny každý deň prácou pod slnkom a večery trávili okolo ohňa, ktorý vyžaroval dostatok červeného / RED/ a blízkeho infračerveného svetla /NIR/. Preto vtedy ľudia  nemuseli premýšľať o tejto téme, lebo ich  vonkajší život na slnku sa postaral o ich každodennú potrebu červeného a blízkeho infračerveného svetla.

Červené a blízke infračervené svetlo má hlboký vplyv na vaše bunkové a hormonálne zdravie. My ľudia sme navrhnutí tak, aby sme potrebovali dostatočné množstvo týchto typov svetla, aby sme mali optimálne zdravie.

V postate, ako prakticky všetci moderní ľudia teraz trávia takmer všetok svoj čas v uzavretých priestoroch, máme veľký nedostatok slnečného žiarenia. Máme teda masívny nedostatok v expozícii červenému a blízkemu infračervenému svetlu.

Hlavným dôvodom, prečo má červené /RED/ a blízke infračervené svetlo /NIR/ toľko neuveriteľných výhod pre naše zdravie, je to, že korigujú nedostatok.energie.
Mali by sme dostávať veľa červeného a blízkeho infračerveného svetla zo slnka, ale keďže to tak nie je, môžeme cielene použiť zariadenie, ktoré nám túto svetelnú „živinu“ poskytne a získame z nej hlboké výhody.

Vväčšina ostatných vlnových dĺžok svetla – UV, modré, zelené a žlté svetlo ……  nedokáže preniknúť do tela a zostať vo vrstvách kože, blízke infračervené svetlo a červené svetlo sú schopné dosiahnuť hlboko do ľudského tela,  sú schopné priamo preniknúť do buniek, tkanív, krvi, nervov, tyčiniek a čapíkov očí, mozgu a kostí.

Prečo je svetlo je život sám?

Akonáhle sa červené svetlo /RED/ a blízke infračervené svetlo /NIR/ dostanú do hlbších tkanív, majú mimoriadnené liečivé účinky na bunky, kde môžu zvýšiť produkciu energie, modulovať zápal, zmierniť bolesť, pomôcť bunkám rýchlejšie
 sa regenerovať a ešte oveľa viac.

Červené svetlo (RED)  a blízke infračervené svetlo (NIR)  nie je nejaká zvláštna technológia, ktorá nám z nejakého náhodného dôvodu prospieva.
Tieto vlnové dĺžky svetla pochádzajú zo Slnka a ukázalo sa, že ľudské  telo sa  v priebehu niekoľkých miliónov rokov vyvinulo tak, aby bolo schopné využívať červené svetlo a blízke infračervené svetlo zo Slnka ako pomoc pri napájaní svojich  buniek, čím  doslova zlepšuje funkciu  ich mitochondrií. –  generátorov bunkovej energie, samozrejme okrem mnohých iných priaznivých účinkov na zdravie.

Terapia červeným svetlom, PBM (fotobiomodulácia) je viac než len alternatívny druh lekárskej liečby; je to úplne nová metóda na riadenie bunkových procesov a moduláciu živých organizmov presnými zmenami v chémii biomolekúl.
PBM tak umožňuje súčasnému lekárovi alebo terapeutovi s moderným  multidisciplinárnym pohľadom v boji proti chorobám  a iným zdravotným poruchám  ľudí  aj  zvierat podporovať liečbu.

Okrem toho je to možný spôsob stimulácie alebo inhibície mnohých rôznych biologických procesov, ktoré sa vyskytujú vo väčšine (ak nie vo všetkých) rôznych živých tvoroch. Dalo by sa dokonca naznačiť, že fenomén fotobiomodulácie je starý ako život sám alebo svetlo je život sám.

Zdroj: The ultimate guide to red light therapy , 2018 Ari Whitten