Terapia červeným svetlom alebo tiež fotobiomodulácia je neinvazívna a bezpečná s minimálnymi alebo žiadnymi vedľajšími účinkami, pokiaľ sa správne používa. Vďaka tomu sa stáva čoraz populárnejšou alternatívou doterajších metód liečby.

História terapie červeným svetlom

História terapie červeným svetlom začala už v staroveku, kedy vtedajšie kultúry využívali slnečné svetlo na liečbu rôznych stavov.

V 90. rokoch minulého storočia začal používať terapiu červeným svetlom  Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v USA na experimenty s rastom rastlín a liečením kožných problémov u astronautov.

Jej využívanie sa postupne  rozšírilo do všeobecného lekárstva a dodnes sa využíva vo fotodynamickej terapii (PDT). Táto liečba rakoviny využíva  liek citlivý na svetlo a červené svetlo na zabíjanie rakovinových buniek. Používa sa aj na liečbu niektorých kožných ochorení.

V poslednej dobe sa terapia červeným svetlom stala populárnou aj pre kozmetickú  liečbu využívanú na zlepšenie vzhľadu pokožky a liečbu špecifických problémov pokožky.

Všeobecne môžeme terapiu červeným svetlom považovať za bezpečnú, s možnými minimálnymi vedľajšími účinkami.
Okrem vážnejších zdravotných problémov, ktoré treba konzultovať s lekárom, môžeme terapiu červeným svetlom  bezpečne používať
aj doma.

Princíp fungovania terapie červeným svetlom

Terapia červeným svetlom využíva červené svetlo a krátke infračervené svetlo (NIR) s minimálnou intenzitou na stimuláciu produkcie energie v mitochondriách buniek. Tento proces sa nazýva aj ako fotobiomodulácia.

Mitochondrie sú v každej bunke ľudského tela okrem červených krviniek a považujú sa za miniatúrne generátory energie . Mitochondrie premieňajú vzduch, vodu a potraviny na energiu.
Bez mitochondrií by sa bunky nemohli ďalej deliť a fungovať.

Terapiou červeným svetlom dodávame  mitochondriám viac energie, čím je regenerácii a hojenie kožných buniek efektívnejšie a zároveň prichádza k posilňovaniu  extracelulárnej matrice (ECM).

Extracelulárna matrica zabezpečuje jedinečné vlastnosti elasticity, pevnosti a schopnosti kontrakcie. Je to gélový podporný systém elastín.

ECM začína postupne degradovať asi po 25. roku života. Jeho základné zložky sa v tele už  nevyrábajú tak rýchlo a pokožka sa stáva suchšou, slabšou a menej elastickou, starne.

Terapia červeným svetlom podporuje extracelulárne matrice tým, že podporuje mitochondrie, ktoré pracujú oveľa efektívnejšie a výkonnejšie. Tento proces je podobný fotosyntéze, keď rastliny absorbujú slnečné svetlo a premieňajú ho na energiu pre svoj rast.

Predpokladané výhody terapie červeným svetlom

Celosvetový výskum ukazuje, že terapia červeným svetlom môže mať  širokú škálu potenciálnych výhod pre kožu a celkové zdravie:

Lepší prietok krvi: Terapia červeným svetlom posilňuje cirkuláciu krvi, zvýšený prietok krvi dodáva bunkám tela viac kyslíka aj živín.

Pevnejšia pokožka: Terapia červeným svetlomzvyšuje aktivitu fibroplastov a tvorbu elastínu, čo podporuje produkciu kolagénu, ktorý tvorí približne 80% suchej hmotnosti kože.
Stimuláciou kolagénu a elastínu pomáha terapia červeným svetlom  pokožke stať sa pevnejšou.

Elasticita kože: Elastín je zodpovedný za elasticitu kože, tým umožňuje jej  pohyblivosť,  teda schopnosť roztiahnuť sa a vrátiť sa späť do pôvodného tvaru.

Redukcia vrások: Keď sa produkcia kolagénu zvyšuje, pokožka sa stáva plnšou a jemné linky a vrásky sa stávajú opticky menšie, menej viditeľné.

Veľkosť pórov: Zvýšenouprodukciou kolagénu sa kožné póry zdajú byť menšie. 
 
Zmierňuje zápal: Zvýšenie energie terapiou červeným svetlom pomáha znižovať zápal na bunkovej úrovni, ktorý môže poškodiť kožné bunky
a viesť k predčasnému starnutiu a začervenaniu kože.

Hojenie jaziev a akné: Stimuláciou produkcie kolagénu pomáha terapia červeným svetlom pri hojení hlbokých jaziev a jej protizápalové účinky môžu upokojiť akné.

Pomáha zmierňovať poškodenie kože slnkom: Terapia červeným svetlom môže pomôcť napraviť poškodenia kože spôsobené UV žiarením zo slnka.

Pomáha s liečbou psoriázy: Protizápalové účinky terapie červeným svetlom pomáhajú znížiť príznaky psoriázy.
Zmierňuje svrbenie: Terapia červeným svetlom môže pomáhať zmierniť aj svrbenie spôsobené ekzémom alebo suchou pokožkou.

Aj keď prebehlo už niekoľko tisíc vedeckých štúdií terapie červeným svetlom a aj keď sa doterajšie výsledky môžu zdať sľubné, je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je terapia červeným svetlom skutočne účinná.

Bezpečnosť terapie červeným svetlom

Terapia červeným svetlom sa pre väčšinu ľudí ukazuje ako bezpečná,
bez významných vedľajších účinkov.

V niektorých prípadoch môže prísť k podráždeniu očí, preto je vhodné používať ochranu očí, ak je vám svetlo nepríjemné. U ľudí s citlivou pokožkou sa môže objaviť vyrážka alebo začervenanie.

Za určitých podmienok sa však terapia červeným svetlom neodporúča.

Hlavne pokiaľ mávate záchvaty, očné poruchy, fotosenzibilizačné zdravotné problémy alebo ak užívate fotosenzibilizačné lieky vrátane tetracyklínu, doxycyklínu, hydrochlorotiazidu, naproxénu a podobne.

Keď máte na koži lézie alebo otvorené rany, nepoužívajte terapiu červeným svetlom, poraďte sa s lekárom.
Tiež pokiaľ máte v anamnéze rakovinu kože, je dôležité, aby ste sa pred vyskúšaním terapie červeným svetlom poradili s ošetrujúcim lekárom.

Používanie terapie červeným svetlom

Na dosiahnutie výraznejších výsledkov je potrebná dôslednosť a neexistuje žiadne maximum alebo obmedzenie expozície.

Počet procedúr, ktoré potrebujete, sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho zariadenia na terapiu červeným svetlom, ktoré používate. 

Bežne sa odporúča 3 až 5 krát týždenne po dobu 10 – 20 minút.
Pokiaľ používate domáce zariadenie na terapiu červeným svetlom, vždy si pozorne prečítajte a dodržiavajte pokyny výrobcu.